شما اینجا هستید: bornapardazan.irآموزشآموزشراهنماي تغيير رمز مودم و راه‌هاي مقابله با سارقان واي‌فاي

راهنماي تغيير رمز مودم و راه‌هاي مقابله با سارقان واي‌فاي

در شبکه‌هاي بي‌سيم هميشه اين خطر وجود دارد که فردي با هک کردن رمز بتواند از اينترنت شما استفاده کند. حال اگر شما هم در خانه يا محل کار از اينترنت بي‌سيم استفاده مي‌کنيد براي شما يک آموزش و چند نرم افزار را معرفي مي‌کنيم که مي‌توانيد با آن دزدي Wi Fi خود را بگيريد.

باتوجه به امکان هک شدن مودم‌هاي واي فاي و استفاده غيرمجاز و غيرقانوني توسط ديگران از اينترنت و مودم شما، ما تصميم گرفتيم تا چند نرم افزار برتر را به همراه آموزش تغيير مودم واي فاي و راه‌هايي براي مقابله با سارقان رمزهاي عبور مودم‌هاي واي‌فاي جهت مراقبت از شبکه وايرلس شما کاربران معرفي کنيم تا استفاده از نرم افزارهاي نظارتي در کنار رعايت نکات امنيتي هم مورد استفاده قرار گيرد.

روش تغيير رمز واي فاي در مودم‌ها

تغيير رمز مودم واي فاي در هر مدلي متفاوت است و فقط کافي است مراحل آن را در يکي مودمي ياد بگيريد و بعد از آن مي‌توانيد رمز هر نوع مودمي و از هر برندي را به راحتي تغيير دهيد.

● ابتدا مرورگر اينترنتي را باز کنيد و آدرس 192.168.1.1 را تايپ کنيد.

● سپس نام کاربري و رمز عبور مودم‌تان را وارد کنيد، که معمولا admin مي‌باشد. با وارد کردن نام کاربري و رمز عبور وارد صفحه تنظيمات مي‌شويد. تا به اينجاي کار همه مودم‌ها مثل هم هستند اما براي ورود به قسمت تنظيمات واي فاي ۲ تا راه وجود داره که در مودم‌هاي مختلف يکي از دو روش اعمال شده است:

۱- در صفحه اصلي تنظيمات مودم گزينه‌اي وجود داره با عنوان Network که وقتي روي آن کليک کنيد يک صفحه ديگري باز مي‌شود که چند گزينه دارد. دنبال گزينه‌اي با عنوان Wireless يا WiFi و يا WLAN را پيدا کنيد تا وارد صفحه تنظيمات WiFi شويد. در بخش تنظيمات Wi Fi به قسمت Security بريد و از آنجا گزينه Password يا Preshared Key يا Passphrase را پيدا کنيد و به دلخواه تغيير دهيد.

۲- در صفحه اصلي تنظيمات گزينه‌اي با عنوان Wireless يا WiFi و يا WLAN وجود دارد. هر کدام از اين گزينه‌ها را انتخاب کنيد و در بخش تنظيمات Wi Fi به قسمت Security بريد و از آنجا گزينه Password يا Preshared Key يا Passphrase رو پيدا کنيد و به دلخواه رمزعبور را تغيير دهيد.

 

تنظيمات اينترنت اي.دي.اس.ال و استفاده بي‌سيم از آن

چطور از ADSL به صورت wifi استفاده کنيم؟

امروزه در بيشتر منازل امکان دسترسي به اينترنت فراهم است. همان‌طور که مي‌دانيد از سه نوع اينترنت خانگي استفاده مي‌شود؛ اول همان اينترنت‌هاي Dialup قديمي است که امروزه به علت سرعت پايين کمتر کسي از آن استفاده مي‌کند. دوم اينترنت واي فاي است که علاوه بر برخورداري از قابليت جابه‌جايي، مشکلاتي نيز مانند آنتن ندادن در تمامي مناطق و شرايط آب و هوايي و قيمت بالا دارند و سومين نوع که بيشترين استفاده را در منازل ايرانيان دارد، اينترنت ADSL است.

در اين بخش قصد داريم تنظيمات مربوط به مودم‌هاي ADSL را آموزش داده و راه‌هاي استفاده wifi از اينترنتADSL را نيز برايتان شرح دهيم. در ضمن توجه داشته باشيد تمام اين تنظيمات و راهنمايي‌ها از سوي شرکت ارائه‌کننده ADSL با يک تلفن قابل دسترس بوده، فقط کافي است با قسمت پشتيباني اين شرکت‌ها تماس بگيريد.

اگر هنوز مودم ADSL تهيه نکرده‌ايد بهتر است مودمي را انتخاب کنيد که علاوه بر ارائه اينترنت از طريق lan يا پورت usb امکان ارائه اينترنت از طريق wifi را نيز داشته باشد. اين روزها بيشتر مودم‌هاي ارائه شده در بازار اين قابليت را دارند. اگر شما از مودم‌هاي ADSL قديمي‌تر که امکان استفاده wifi از آنها وجود ندارد استفاده مي‌کنيد، بهترين راه استفاده از يک کارت وايرلس روي رايانه‌تان است؛ يعني اين‌که از طريق کارت شبکه اينترنت ADSL را گرفته، سپس از طريق کارت وايرلس آن را به موبايل يا لپ‌تاپ‌تان Share کنيد. اگر هم به جاي رايانه از لپ‌تاپ استفاده مي‌کنيد، به نصب کارت وايرلس نياز نداريد؛ زيرا لپ‌تاپ‌ها هم کارت شبکه دارند و هم وايرلس. براي Share کردن اينترنت از روي کارت وايرلس مي‌توانيد از نرم‌افزارهايي که براي اين کار وجود دارد، استفاده کنيد يا روش adhoc را به کار ببنديد.

 

تنظيمات مودم ADSL

براي ورود به صفحه تنظيمات مودم ADSL ابتدا در نوار نشاني مرورگرتان 1، 1، 168، 192 را وارد کنيد. بعد از اين‌که به اين نشاني رفتيد کادري باز مي‌شود که از شما نام کاربري و رمز عبور مي‌خواهد.

اين نام کاربري و رمز عبور مربوط به صفحه تنظيمات مودم ADSL شماست تا هر کسي به تنظيمات مودم شما دسترسي نداشته باشد. نام کاربري و رمز عبور بسياري از مودم‌هاي ADSL همان کلمه admin است. اگر نشاني مودم و رمز و شناسه‌اش چنانچه گفته شد نبود، به راهنماي داخل جعبه مودم مراجعه کنيد.

 

تنظيمات مودم ADSL با استفاده از setup wizard

واژه wizard در لغت به معناي جادوگراست، اما در دنياي نرم‌‌افزار به برنامه‌هاي کمکي کوچکي گفته مي‌شود که براي تنظيمات يک نرم‌‌افزار، ابتدا يکسري اطلاعات را از کاربر گرفته سپس تمام کارها را طبق سفارش کاربر انجام مي‌دهد. در بخش تنظيمات هريک از مودم‌هاي ADSL که دقت کنيد مي‌توانيد يک گزينه با عنوان Setup wizard يا quick setup را پيدا کنيد.

 

مرحله ۱ ـ تنظيمات مربوط به VPI و VCI

روش VPI همراه VCI براي شناسايي مقصد بعدي يک سلول در زمان عبور به‌وسيله يکسري سوئيچ‌هاي ATM به کار مي‌رود و مسيرش را به سمت مقصد طي مي‌کند. VPI نيز براي کاهش جدول سوئيچينگ براي بعضي حلقه‌هاي مجازي که مسير مشترک دارند، مفيد است. به بيان ساده‌تر اين دو عدد بسادگي به تجهيزات DSL در دو طرف ارتباط مي‌گويد ارتباط برقرار مي‌شود. براي اين‌که موقع وارد‌کردن VPI و VCI اشتباه نکنيد، توجه داشته باشيد عدد مربوط به VPI کوچک‌تر از VCI است. توجه داشته باشيد اگر VPI يا VCI را اشتباه وارد کنيد به هيچ‌وجه نمي‌توانيد اينترنت داشته باشيد! در خيلي از موارد VPIو VCI به ترتيب ۰ و ۳۵ است. عدد مربوط را نيز مي‌توانيد از پشتيبان ADSL يا مخابرات محل سکونت‌تان بپرسيد.

 

مرحله ۲ ـ تنظيمات مودم ADSL – پروتکل ارتباطي

در اين مرحله از شما پرسيده مي‌شود پروتکل ارتباطي‌تان چيست. در اين بخش گزينه PPPOE را انتخاب کنيد.

 

مرحله ۳ ـ نام کاربري و رمز عبور Username، Password

اين قسمت مربوط به شناسه و پسوردي است که از شرکت ارائه‌کننده ADSL گرفته‌ايد که بايد در اين قسمت وارد کنيد.

 

مرحله ۴ـ تنظيمات مربوط به شبکه WiFi يا شبکه بي‌سيم

اين مرحله مختص مودم‌هاي وايرلس است و مودم‌هاي سيمي اين تنظيمات را ندارند. حالا نوبت آن رسيده است که براي شبکه وايرلسي که مودم ADSLتان ارائه مي‌کند اسمي تعريف کرده و براي اين‌که هر کس نتواند به آن وصل شود، پسوردي نيز براي آن برگزينيد. در اين مرحله شما بايد يک SSID براي مودم‌تان تنظيم کنيد SSID يا Service Set Identifier در واقع يک شناسه براي شبکه بي‌سيم شماست. به طور خلاصه SSID همان نام شبکه بي‌سيم است که هنگام جستجوي شبکه‌هاي واي فاي با موبايل، تبلت يا لپ‌تاپ در دسترس قرار مي‌گيرد. اين اسم را هر چيزي که دوست داريد مي‌توانيد انتخاب کنيد، فقط دقت داشته باشيد اسمي انتخاب کنيد که خيلي راحت براي شما قابل شناسايي باشد. تنظيمات امنيتي شبکه واي فاي را هم به ترتيب زير وارد کنيد:

روش اعتبار سنجي شبکه يا Network Authentications : براي اين قسمت گزينه WPA-PSK را انتخاب کنيد.

رمز واي فاي يا همان Encryption key PSK : در اين قسمت رمز دلخواه‌تان را وارد کنيد. اين رمز در واقع رمز شبکه WiFi شماست‌! اين رمز بايد حداقل هشت کاراکتر داشته و بهتر است ترکيبي از اعداد و حروف باشد‌! توجه داشته باشيد اگر کسي اين رمز را داشته باشد مي‌تواند از سهميه اينترنت شما استفاده کند.

روش کدکردن ديتا يا WPA Encryption : اين گزينه را هم روي AES تنظيم کنيد. تقريبا تنظيمات اوليه تمام شد، باز هم توجه داشته باشيد در صورت بروز هر مشکلي پشتيباني شرکت ارائه‌کننده ADSL ملزم به رفع آن است. کافي است با يک تماس تلفني مشکل خود را مطرح کنيد.

 

چطور يک رمز عبور قوي انتخاب کنيم

1. حداقل دوازده کاراکتر داشته باشد

شما بايد رمزي انتخاب کنيد که به اندازه کافي طولاني باشد. هيچ مقدار حداقلي وجود ندارد که همه با آن موافق باشند٬ اما عموما بهتر است که پسوردهايتان حداقل 12 تا 14 کاراکتر باشند. اگر طول رمز عبور از اين هم بيشتر شد٬ امنيت بالاتري را به همراه خواهد داشت.

 

2. ترکيبي از اعداد٬ علائم٬ حروف بزرگ و حروف کوچک باشد

سعي کنيد از ترکيبي از انواع کاراکترهاي مختلف استفاده کنيد تا هک کردن رمز عبور شما سخت تر شود.

 

3. يک کلمه معنادار يا ترکيبي از چند کلمه معنادار نباشد

از به کار بردن کلمات معني دار ساده و يا ترکيبي از چندتاي آنها در ساخت رمز عبور خودداري کنيد. استفاده از هر کلمه معناداري واقعا اشتباه است و ترکيب چندتاي آنها که يک عبارت ساده را هم بسازد٬ اشتباهي ديگر. براي مثال "house" يک رمزعبور بسيار ضعيف است و به راحتي هک مي شود؛ در عين حال "red house" هم بسيار نامناسب است. 

يا مثلا: abcd يا 123456789 که خيلي سريعتر و در عرض چند صدم ثانيه هک مي‌شود.

 

4. از کاراکترهاي جايگزيني که واضح هستند در آن استفاده نشده باشد

برخي کاراکترها را به دليل شباهت ظاهري به يکديگر مي توان جابجا کرد. مثلا 0 (عدد صفر) و O (حرف الفباي انگليسي) به هم بسيار شبيه هستند. پس بهتر است در انتخاب رمز عبور٬ عبارت هايي مثل "h0use" هم خودداري کنيد. چون اگر هکر احساس کند رمز شما چيزي شبيه به کلمه house است٬ تمامي جايگزين هاي ممکن و شبيه به کاراکترهاي موجود را تست مي‌کند. پس از کاراکترهاي مشابه هم استفاده نکنيد.

بالا