شما اینجا هستید: bornapardazan.irآموزشآموزشآيا «کوکي ها» حرکات شما را در فضاي مجازي ردگيري مي کنند؟

آيا «کوکي ها» حرکات شما را در فضاي مجازي ردگيري مي کنند؟

"کوکي" (Cookie) فايل کوچکي متشکل از حروف و اعداد است که هنگام بازديد از يک وب سايت روي رايانه کاربر قرار مي گيرد. کوکي ها توسط وب سايت هاي بسياري استفاده مي شوند و امکان انجام کارهاي مختلفي را دارند که از آن جمله مي توان به يادآوري تنظيمات کاربر، زمان و محتواي بازديد شده و شمارش تعداد افرادي که از يک وب سايت بازديد کرده اند، اشاره کرد. داده هاي جمع آوري شده توسط کوکي ها مي تواند ترکيب شده تا پروفايل فعاليت هاي آنلاين کاربر شکل بگيرد. 

چه کساني کوکي ها را در وب قرار مي دهند؟
"کوکي هاي شخص اول" هنگام بازديد از يک وب سايت ايجاد مي شوند. اين قبيل کوکي ها مي توانند تجربه بازديد از وب سايت را تسهيل و کارآمدتر کنند. به عنوان مثال کوکي هاي شخص اول مي توانند در يادآوري موارد زير به سايت کمک کنند:

کالاهايي که در سبد خريد آنلاين کاربر قرار گرفته اند.

شناسه کاربري ورود کاربر به سايت.

رکوردها و بالاترين امتيازهايي که در يک بازي توسط کاربر کسب شده اند.

"کوکي هاي شخص سوم" توسط افراد ديگري به غير از وب سايت ها ايجاد مي شوند. اين موارد مي توانند شبکه هاي تبليغاتي و يا شرکتي که به مشاهده تبليغات در رايانه شما کمک مي کند را شامل شوند. از اين قبيل کوکي ها ممکن است براي ارسال آگهي ها و تبليغات محصولاتي که مورد علاقه شما هستند، استفاده شود. به عنوان مثال، اگر مقاله هاي آنلاين درباره دويدن را مطالعه کرده ايد، يک کوکي براي اشاره به علاقه شما استفاده شده و ممکن است در آينده کوپن هاي تخفيف خريد کفش هاي مناسب دويدن را مشاهده کنيد.

چگونه مي توانيم کوکي ها را کنترل کنيم؟
مرورگرهاي وب داراي گزينه هاي مختلفي براي حذف کوکي ها و يا محدود کردن انواعي از آنها هستند که روي رايانه کاربر قرار مي گيرند. بر همين اساس و با توجه به مرورگري که انتخاب مي کنيد مي توانيد بهترين تنظيمات حريم خصوصي را نيز براي خود انتخاب کنيد.

براي بررسي تنظيمات کوکي ها در مرورگر وب مي توانيد از قسمت کمک (Help) استفاده کرده و يا قسمت هايي مانند ابزار (Tools) را براي يافتن بخش هاي گزينه ها (Options) و يا حريم خصوصي (Privacy) جستجو کنيد. از طريق اين بخش ها مي توانيد به حذف کوکي ها و يا کنترل اين که چه زماني روي رايانه قرار بگيرند، اقدام کنيد. همچنين، در برخي مرورگرها مي توانيد از افزونه هايي براي مسدود، حذف و يا کنترل کوکي ها استفاده کنيد. افزون بر اين، نرم افزارهاي امنيتي نيز اغلب داراي گزينه ها و تنظيماتي براي کنترل آسان تر کوکي ها هستند.

اگر به طور کامل کوکي ها را غير فعال کنيد ممکن است تجربه مرور و وب گردي خود را محدود کنيد. به عنوان مثال، ممکن است نياز به وارد کردن اطلاعاتي به طور مکرر داشته و يا تبليغات و محتواي شخصي سازي شده که براي شما مهم هستند را دريافت نکنيد. اکثر مرورگرهاي وب در بخش تنظيمات خود اين امکان را فراهم مي کنند تا بدون مسدود کردن کوکي هاي شخص اول، دريافت کوکي هاي شخص سوم را مسدود کنيد.

مرورگر خود را به روز نگه داريد. اين که از کدام مرورگر وب استفاده مي کنيد، فرقي نمي کند، بلکه به روز نگه داشتن آن مهم است. مرورگر قديمي، رايانه شما را نسبت به حملات صورت گرفته توسط بدافزارها آسيب پذير نگه داشته که مي تواند به سرقت اطلاعات حساس مانند گذرواژه ها، جزئيات مالي و يا شماره کارت اعتباري منجر شود. اکثر نسخه هاي جديد مرورگرهاي وب به صورت خودکار به روز مي شوند و يا نسبت به دانلود نسخه جديد به کاربر هشدار مي دهند.

مرور خصوصي
بسياري از مرورگرهاي وب در بخش تنظيمات خود امکان "مرور خصوصي" (Private Browsing) را ارائه مي کنند. کاربر مي تواند در شرايطي که فعاليت هايش از ديدرس افراد ديگر پنهان است به جستجو در اينترنت بپردازد. در صورت استفاده از مرور خصوصي، مرورگر وب ديگر کوکي ها، تاريخچه مرور، سوابق جستجو و يا فايل هايي را که دانلود کرده ايد، نگه نمي دارد.

شرايط حريم خصوصي مرورگرهاي مختلف در صورت انتخاب مرور خصوصي يکسان نبوده و از اين رو کنترل انواع اطلاعاتي که مرورگر شما ذخيره مي کند، توصيه مي شود. اگرچه در پايان استفاده از حالت مرور خصوصي کوکي ها نگهداري نمي شوند، اما کوکي هايي که طي جستجو استفاده شده اند مي توانند اطلاعات رفتار مرور شما را به اشخاص سوم انتقال دهند.

فلش کوکي ها
فلش کوکي فايل کوچکي است که در رايانه کاربر توسط وب سايت هايي که از فناوري فلش پلير استفاده مي کنند، ذخيره مي شود. فلش کوکي ها از فلش پلير براي ذخيره اطلاعات درباره فعاليت هاي مرور آنلاين کاربر استفاده مي کنند. فلش کوکي ها مي توانند براي جايگزيني کوکي هايي که در زمينه رديابي و تبليغ کاربرد دارند، استفاده شوند زيرا توانايي ذخيره تنظيمات و اولويت هاي کاربر را نيز دارند. هنگامي که کوکي ها را از مرورگر خود حذف و يا پاک مي کنيد، لزوما فلش کوکي هايي که در رايانه شما ذخيره شده اند را حذف نمي کنيد.

آيا مي توان فلش کوکي ها را کنترل کرد؟
نسخه هاي به روز مرورگرهاي گوگل کروم، موزيلا فايرفاکس و مايکروسافت اينترنت اکسپلورر اجازه کنترل و يا حذف فلش کوکي ها را از طريق تنظيمات مرورگر فراهم مي کنند. اگر از نسخه هاي قديمي تر هر يک از اين مرورگرها استفاده مي کنيد آن را به جديدترين نسخه موجود ارتقا داده و از بخش تنظيمات به روز رساني خودکار را انتخاب کنيد.

اگر از مرورگري استفاده مي کنيد که از حذف فلش کوکي ها پشتيباني نمي کند به پنل"Adobe's Website Storage Settings" مراجعه کنيد. در اين قسمت مي توانيد فلش کوکي ها را مشاهده و حذف کنيد. همچنين، کنترل اجازه قرارگيري آنها روي رايانه خود را مي توانيد در اين بخش تنظيم کنيد.

همانند کوکي هاي ديگر، با حذف فلش کوکي ها به صورت موقتي از دست آنها رها شده و در صورت بازديد مجدد از يک وب سايت و يا مشاهده يک تبليغ اگر قرارگيري آنها را مسدود نکرده باشيد، بار ديگر روي رايانه شما قرار خواهند گرفت.

فناوري هاي جديد
فناوري هاي جديد به طور مداوم در حال ظهور هستند و برخي از آنها مي توانند فعاليت هاي آنلاين کاربر را حتي در صورت کنترل کوکي هاي معمولي رديابي کنند. اين نمونه ها به عنوان "سوپرکوکي" ها شناخته مي شوند. اگر شرکتي امکان انتخاب کوکي ها را به کاربران ارائه مي کند بايد احترام به تنظيمات و اولويت هاي آنها را مد نظر قرار داده و درباره سوپرکوکي ها و کوکي هاي معمولي به روشي مشابه رفتار کند.

من را رديابي نکن
"رديابي نکن" (Do Not Track) ابزاري است که مي توانيد از طريق آن اولويت خود براي عدم رديابي در اينترنت را بيان کنيد. فعال کردن رديابي نکن از طريق مرورگري که استفاده مي کنيد، سيگنالي مبني بر اين که قصد نداريد رديابي شويد را به هر وب سايت بازديدي، ارسال مي کند. بر همين اساس، شرکت ها از اولويت هاي شما آگاه شده و در صورت رعايت احترام به صورت قانوني ملزم به اجراي خواسته شما هستند. اگر قصد استفاده از اين خدمات را داريد، مرورگر وب خود را براي بررسي پشتيباني از اين قابليت کنترل کنيد.

بالا