شما اینجا هستید: bornapardazan.irآموزشآموزشچگونه رمز فراموش شده Wi-Fi را پيدا کنيم؟

چگونه رمز فراموش شده Wi-Fi را پيدا کنيم؟

اولين بار که اينترنت تان وصل مي‌شود و با کلي ذوق و شوق آن را نصب مي کنيد، تنها چيزي که به آن اهميت نمي‌دهيد يک پسورد خوب و قابل يادآوري براي Wi-Fi است! يا آن‌قدر آسان است که به راحتي هر شخصي مي‌تواند به آن وصل شود يا آن‌قدر سخت است که خودتان هم يادتان نمي ماند!

البته خوبي دستگاه‌ها ديجيتالي اين است که به خوبي تمامي گذرواژه ها را به ياد مي سپارند تا صاحبشان نيازي به يادگيري و يادآوري هر چيزي نداشته باشد. اگر هم خير، يک وسيله جديد تهيه نموديد و پسورد را کلاً به ياد نداريد مي‌توانيد با اين پست در برسام همراه باشيد تا چگونگي بازگرداني آن را فرا بگيريد.

اين روش ها، به شما امکان بازيابي پسورد از هر شبکه اي که قبلاً به آن متصل بوده‌ايد را از طريق لپ تاپ مي دهد. سپس با دريافت پسورد مي‌توانيد از بقيه دستگاه‌ها نيز به آن متصل شويد.

  

بازيابي پسورد از يک لپ تاپ

از طريق لپ تاپ، مک و رايانه ها مي‌توانيد به راحتي پسورد هاي قبلي خود را بازيابي کنيد، موردي که اگر از طريق اندرويد پيگيري شود نيازمند روت و از طريق آي او اس نيازمند جيلبريک هست. البته سيستم عامل آي او اسي با همگام سازي اينترنتي iCloud مي‌تواند مک را به واي فاي وصل کند بدون هيچ گونه تلاش براي بازيابي!

براي مشاهده گذرواژه ذخيره شده در ويندوز، به کنترل پنل برويد و Wireless networks را باز نماييد. يا با فشردن دکمه ويندوز و R و تايپ ncpa.cpl و فشردن دکمه Enter اين کار را انجام دهيد. بر روي شبکه موردنظر راست کليک کنيد و Wireless Properties را کليک کنيد. تب Security را باز کرده و Show Characters را کليک نماييد. اکنون پسورد نمايش داده مي شود.البته بايد توجه داشت براي دسترسي به اين قابليت حتماً بايد دسترسي ادمين را داشته باشيد.

 

بازيابي پسورد از مک

براي بازيابي از مک، بايد نرم‌افزار KeyChain Access حتماً نصب باشد. دکمه هاي Command و Space را با هم بفشاريد. KeyChain Access را تايپ نماييد و Enter را بفشاريد. دسته بندي Passwords را انتخاب کرده و به دنبال شبکه موردنظرتان بگرديد. روي آن راست کليک نماييد و Copy pass word to clipboard را بزنيد. يا مي‌توانيد با يک راست کليک ديگر، Get info را انتخاب کرده و Show password را کليک کنيد. اکنون براي مشاهده آن بايد نام کاربري و رمز عبور مک را وارد کنيد، توجه داشته باشيد اين قابليت در حالت ادمين اجرا مي شود.

 

بازيابي از طريق روتر

به طور بالقوه اي مي‌توانيد پسورد Wi-Fi خود را از طريق روتر خود نيز پيدا کنيد. حتي با فرض اينکه نمي‌توانيد از طريق واي فاي به روتر خود متصل شويد، همواره مي‌توانيد با استفاده از لپ تاپ به طور مستقيم با استفاده از کابل LAN به روتر خود وصل شويد. کافي است اکنون وارد پنل کاربري مودم خود شويد (عموما ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ مي باشد). سپس يوزر و پسورد خود که معمولاً admin است را وارد نماييد (اگر وارد نشد کافي است راجع به مودم خود در اينترنت جستجو کنيد.

اکنون وارد بخش پسورد Wi-Fi شده و به دنبال گذرواژه خود بگرديد. اکنون مي‌توانيد آن را يادداشت کنيد يا آن را تغيير دهيد.

 

ريست کردن روتر

اگر باز هم به در بسته خورديد، و حتي رمز پيشفرض مودم را هم يادتان نيامد، همواره مي‌توانيد مودم تان را ريست کنيد. که البته نياز به دسترسي فيزيکي به مودم مي باشد. در اين صورت تمامي تنظيمات شخصي سازي شده مودم تان پاک شده و به صورت پيشفرض باز خواهد گشت.

معمولاً يک دکمه بسيار ريز و معمولاً دروني به نام Reset در پشت دستگاه موجود است. که مي‌توانيد با يک خودکار يا شي نوک تيز آن را فشار دهيد و چند ثانيه نگه داريد تا چراغ هاي مودم روشن و خاموش شود.

اکنون با نام کاربري و رمز پيشفرض مي‌توانيد به مودم وارد شده و تنظيمات را باز نشاني کنيد.

براي تنظيمات هم کافي است مجدداً به دفترچه راهنماي مودم يا اينترنت مراجعه کنيد. سپس، پس از تنظيم مودم، سعي کنيد نام کاربري و پسورد را تغيير ندهيد تا مجدداً با مشکل مواجه نشويد. براي رمز واي فاي هم کافيست يک رمز قابل اطمينان و غير قابل حدس انتخاب نماييد و حتي الامکان امنيت مودم را روي WPA-2PSK تنظيم نماييد.

اکنون مودم شما با رمز انتخابي شما آماده است و کافي است براي دسترسي مجدد دستگاه‌ها اين رمز را روي هر کدام از آن‌ها وارد نماييد.

بالا