شما اینجا هستید: bornapardazan.irآموزشآموزشچگونه رمز واي‌فاي فراموش شده را بازگردانيم؟

چگونه رمز واي‌فاي فراموش شده را بازگردانيم؟

گر شما پيش‌تر از طريق لپ‌تاپ به مودم متصل شده باشيد و رمز عبور نيز بر روي آن ذخيره شده باشد (به‌صورت پيش فرض پسورد ذخيره مي‌شود)، مي‌توانيد از طريق لپ‌تاپ به رمز مودم پي ببريد.

اغلب افرادي که مودم بي‌سيم دارند بر روي آن رمز و يا همان پسورد قرار مي‌دهند تا اينترنت آن‌ها توسط افراد ديگر مورد استفاده قرار نگيرد. در اين صورت شما اگر يک بار رمز را از طريق گوشي و يا لپ‌تاپ وارد کنيد، ديگر در آن ذخيره خواهد شد و در مواقع بعدي به صورت خودکار متصل خواهد شد و اگر پسورد را بر روي دستگاه نيز ذخيره نکرده باشيد، مي‌توانيد هر بار رمز را دوباره وارد کنيد. اما گاها مشکل بزرگ‌تري پيش مي‌آيد. شما بر روي مودم واي فاي خود پسورد قرار مي‌دهيد اما ديگر آن رمز عبور را به خاطر نمي‌آوريد تا در دستگاه وارد کنيد. در چنين مواقع بايد چه اقدامي کرد؟ در ادامه چند راه حل براي پيدا کردن و بازيابي رمز عبور ارايه شده است. همراه ما باشيد.

 

پسورد را از طريق لپ‌تاپ بازيابي کنيد

اگر شما پيش‌تر از طريق لپ‌تاپ به مودم متصل شده باشيد و رمز عبور نيز بر روي آن ذخيره شده باشد (به‌صورت پيش فرض پسورد ذخيره مي‌شود)، مي‌توانيد از طريق لپ‌تاپ به رمز مودم پي ببريد. اين قابليت هم در کامپيوتر‌هاي بر پايه ويندوز و هم در لپ‌تاپ‌هاي بر پايه مک وجود دارد. البته شما از طريق اسمارت فون خود نيز مي‌توانيد چنين کاري را انجام دهيد اما مي‌بايست دستگاه اندرويدي شما روت شده باشد و يا اگر از آي‌فون يا آي‌پد استفاده مي‌کنيد، آن را جيلبريک کرده باشيد.

براي بازيابي پسورد از طريق ويندوز وارد کنترل پنل شويد و سپس به بخش شبکه و اينترنت برويد (ميانبر:‌ با فشار دادن همزمان دکمه ويندوز و حرف R وارد پنجره Run شويد و سپس ncpa.cpl را تايپ کنيد). حال بر روي شبکه‌ واي‌فاي‌اي که به آن متصل هستيد راست کليک کرده و گزينه Status را انتخاب کنيد. اکنون وارد قسمت Wireless Properties شويد و در سربرگ Security تيک گزينه Show characters را فعال کنيد. حال شما مي‌توانيد رمز عبور مودم خود را مشاهده نماييد.

اما اگر شما از کاربران مک هستيد، مي‌بايست ابتدا اپليکيشن Keychain Access را اجرا کنيد که با ميانبر Command+Space نيز قابل اجراست. حال طبقه بندي Passwords را انتخاب و به دنبال شبکه واي‌فاي خود بگرديد که به صورت AirPort network password شناخته مي‌شود. حال بر روي شبکه مورد نظر راست کليک کرده و گزينه Copy password to clipboard را کليک کنيد. علاوه بر اين شما مي‌توانيد بر روي شبکه مذکور راست کليک کرده و گزينه Get Info را انتخاب نماييد و سپس از طريق Show password شما مي‌بايست نام کاربري و رمز عبور پسورد مک خود را وارد کنيد تا بتوانيد به اطلاعات اين بخش که پسورد واي فاي نيز در آن قرار دارد، دسترسي داشته باشيد. البته توجه کنيد که براي دسترسي به اين بخش مي‌بايست از طريق حساب administrator وارد سيستم شده باشيد.

 

بازيابي پسورد از طريق تنظيمات مودم

شما همچنين مي‌توانيد از طريق تنظيمات خود مودم وارد عمل شويد و رمز عبور را بازيابي کني. البته براي اين کار مي‌بايست دستگاه شما به مودم متصل باشد (چه از طريق کابل و چه از طريق واي فاي)، اگر هيچ کدام از دستگاه‌هاي شما از طريق واي‌فاي نمي‌توانند به مودم متصل شوند (چون رمز را فراموش کرده‌ايد) بهتر است که از طريق کابل شبکه که Ethernet ناميده مي‌شود وارد عمل شده و مودم و کامپيوتر را به يکديگر متصل کنيد. حال مي‌بايست مرورگر خود را اجرا و آي‌پي مودم را وارد نماييد (اغلب آي‌پي پيشفرض مودم‌ها 192.168.1.1 و يا 192.168.1.2 است). حال اگر شما از آن دسته از افرادي باشيد که رمز خود مودم را تغيير نمي‌دهند، به سادگي مي‌توانيد با وارد کردن واژه admin در قسمت نام کاربري و پسورد وارد تنظيمات مودم شويد (اگر اين پسورد کارساز نبود دست به دامان اينترنت شويد و با يک جستجو پسورد پيش فرض مودم خود را پيدا کنيد).

بعد از وارد شدن به بخش تنظيمات مودم، حال وارد قسمت Wi-Fi شويد و از طريق بخش Network Password مي‌توانيد پسورد شبکه بي‌سيم خود را مشاهده کنيد و يا حتي آن را تغيير دهيد.

اگر شما پسورد خود را عوض نکرده‌ايد بهتر است که به سراغ برچسب نصب شده بر روي مودم برويد زيرا اغلب روتر‌هاي جديد (مخصوصا روتر‌هايي که توسط ارايه دهندگان اينترنتي عرضه شده‌اند) به صورت پيش فرض داراي يک پسورد خاص هستند که به صورت برچسب بر روي آن‌ها چسبيده است.

 

مودم خود را به صورت دستي ريست کنيد

اگر شما بعد از اجراي مراحل فوق الذکر همچنان نتوانستيد رمز عبور دستگاه خود را پيدا کنيد بهتر است که کمي خشن‌تر عمل کنيد و مودم را به تنظيمات کارخانه باز گردانيد. شما در اين مرحله نياز داريد که به مودم دسترسي داشته باشيد. در بخش پشتي اغلب مودم‌ها يک سوراخ ريز وجود دارد که زير آن نوشته است Reset که مي‌بايست دکمه موجود در آن سوراخ را از طريق يک جسم نوک تير فشار دهيد. البته توجه کنيد که در اغلب موارد لازم است اين دکمه را حدود 10 ثانيه فشار دهيد تا عمل ريست انجام شود و بعد از اين مدت روتر رستارت خواهد شد و با تنظيمات پيش فرض به کار خود ادامه مي‌دهد که در واقع در اين صورت شما مي‌بايست وارد بخش تنظيمات مودم شويد و اطلاعات مختلف نظير نام کاربري و پسورد سرويسي که از آن اينترنت را خريداري کرده‌ايد و اطلاعات ديگر را وارد کنيد (در بالا آموزش ورود به بخش تنظيمات مودم ارايه شده بود). توجه کنيد که اگر اطلاعاتي نظير نام کاربري، پسورد و… را که براي راه اندازي مودم لازم است، نداشتيد، با ارايه دهنده سرويس خود تماس بگيرد و اطلاعات مذکور را به دست آوريد. حال نيز شما مي‌توانيد با وارد شدن به قسمت Wi-Fi يک رمز عبور براي آن قرار دهيد تا امنيتش حفظ شود و از طريق همان رمز نيز بتوانيد با ساير دستگاه‌هاي خود به مودم متصل شويد.

بالا