شما اینجا هستید: bornapardazan.irآموزشآموزش۵ مورد از دلايل اهميت يادگيري برنامه نویسي

۵ مورد از دلايل اهميت يادگيري برنامه نویسي

 استيو جابز معتقد بود که تمام مردم بايد برنامه‌نويسي ياد بگيرند، چون برنامه‌نويسي به شما ياد مي‌دهد که چگونه فکر کنيد. اهميت برنامه‌نويسي در دنياي امروز که همه چيز وابسته به تکنولوژي و کامپيوتر است، بالا رفته است. در اين مطلب ۵ مورد از دلايل اهميت برنامه‌نويسي قيد شده است. ماشين‌هاي بدون راننده، هوش مصنوعي، اينترنت اشياء از مواردي هستند که به تازگي در دنيايي که ما در آن زندگي مي‌کنيم، وارد شده‌اند. گفتگو‌‌هاي جديدي بين مردم رواج پيدا کرده‌ است که زبان برنامه‌نويسي به زبان مشترک آينده تبديل خواهد شد.

 

با وجود اينکه اتوماسيون و نرم‌افزار‌ها، ميليون‌ها نفر را از کار‌ بيکار کرده‌اند، ولي موقعيت‌‌هاي شغلي جديدي را هم به وجود آورده‌اند. به همين جهت هنوز هم مشاغل فراواني هستند که کامپيوتر و روبات‌ها از انجام آن‌ها عاجز هستند. حتي پيشکسوتان در زمينه‌ي پردازش ابري هم از اهميت و پتانسيل بالاي برنامه‌نويسي با خبر هستند. اوايل سال قبل، ليلا سِکا مدير ارشد در Salesforce (شرکت سان‌فرانسيسکويي که در زمينه‌ي پرداش ابري فعاليت مي‌کند)، در مصاحبه‌اي با بيزينس انسايدرز اذعان کرد که ندانستن برنامه‌نويسي از بزرگ‌ترين اشتباهات زندگي اوست.

او همچنين مي‌گويد:

کد و برنامه‌نويسي، زبان کامپيوتر است؛ من مي‌خواهم با کامپيوتر صحبت کنم و زبانش را ياد بگيرم. يادگيري برنامه‌نويسي باعث موفقيت بيشتر در کار من خواهد شد.

بايد اين حقيقت را در نظر گرفت که همه‌ي مردم دوست ندارند که توسعه‌دهنده يا مهندس نرم‌افزار بشوند. پيتر ارجنت مؤسس Code Factory در سيدني، اعتقاد دارد، کساني برنامه‌نويسي را به عنوان هدف دنبال مي‌کنند که ايده‌اي براي کوتاه کردن يا ساده کردن فرآيند‌هاي کاري خود دارند.

 

پيتر باور دارد:

زماني که برنامه‌نويسي يا کد‌نويسي را در تک تک ابعاد زندگي خود ( مهارت، دانش و تجربه در زمينه‌هاي ديگر زندگي) نهادينه مي‌کنيد، هر کدام از اين بُعد‌ها، قدرتمند‌تر و هدفمند‌تر از قبل مي‌شوند.

مي‌توان نتيجه گرفت که فرقي نمي‌کند در چه زمينه‌اي مشغول به کار هستيد؛ آيا حساب دان هستيد يا پيمان‌کار، آيا هنري هستيد يا آموزگار! دانستن برنامه‌نويسي سبب برتري شما نسبت به ديگران مي‌شود. در اين مقاله قصد داريم ۵ مورد از مزيت‌هاي يادگيري برنامه‌نويسي را مطرح کنيم که حتي باعث مي‌شود شما در شغل فعلي خود هم پيشرفت داشته باشيد.

 

۱. تفکر خلاقانه در لحظات بحراني

در حال حاضر،‌ اکثر مديران اجرايي در تلاش براي پيدا کردن راه حلي براي افزايش سود‌دهي و کاهش هزينه‌هاي جانبي هستند. بايد اين موضوع را در نظر گرفت که کد‌نويسي و تکنولوژي، تأثير به‌سزايي در سازمان‌دهي و کنترل بخش‌هاي مختلف يک کسب‌و‌کار دارد و ورود آن، سبب مي‌شود که فرد با ديد حساس‌تري پروسه‌هاي جاري را دنبال کند و به دنبال راه‌حل‌هاي خلاقانه‌تري براي بهبود راندمان‌ کاري باشد. پيتر اين موضوع را به روشي ساده‌تر بيان مي‌کند:

حسابدار شرکت ما، مجبور بود که براي نشان دادن گزارشات به مشتري‌ها، اطلاعات چندين سيستم را ثبت و ضبط کند و اين اطلاعات را به روي کاغذ بياورد و ارقام را با دست جا‌به جا کند. او هميشه به دنبال راهي آسان‌تر براي انجام اين کار بود و بعد از آشنايي با ساخت نرم‌افزار، اهميت برنامه‌نويسي براي او مشخص شد که چگونه در افزايش روند کار‌ها به او کمک مي‌کند.

 

۲. افزايش خلاقيت

متخصصين اعتقاد دارند که کد‌نويسي يا برنامه‌نويسي، بيشتر بر پايه‌ي فنون خلاقيت است تا علوم کامپيوتري. در حقيقت برنامه‌نويسان (توسعه‌دهندگان) همانند هنرمندان، خالق و سازنده‌ي يک اثر هستند و نتيجه‌ي کار آن‌ها مرتبط با طرز بيانشان است. برنامه‌نويسي شما را مجاب به تجربه و آزمايش ايده‌هاي جديد مي‌کند. پيتر نظرش را در اين زمينه اين‌‌گونه بيان مي‌کند:

کد‌نويسي، کاري بسيار خلاقانه است. خلاقيت نه از بُعد هنرمندانه؛ بلکه از اين بُعد که شما چيزي را خلق کرده‌ايد که قبلا وجود نداشته است. با استفاده از چندين ابزار، نرم‌افزاري را خلق کرده‌ايد که توسط جامعه مورد استفاده قرار مي‌گيرد و يا کاري را بهبود مي‌بخشد.

 

۳. تکنيک حل مشکل

دانستن علم برنامه‌نويسي به شما ديدگاه يک مهندس‌ نرم‌افزار را مي‌دهد و به شما مي‌آموزد که چگونه ديد کامپيوتري داشته باشيد و مشکلات را از آن منظر حل کنيد. زبان برنامه‌نويسي بر پايه‌ي منطق، الگوريتم و رياضيات است و به شما آموزش مي‌دهد که براي حل مشکلات بزرگ، لازم است که آن‌ها را به بخش‌هاي کوچگتر تقسيم کنيد تا آسان‌تر حل شوند. پيتر مي‌گويد:

شما هيچ وقت يک برنامه را صرفاً براي ساخت يک برنامه نمي‌سازيد. شما بايد به مشکلي که مي‌خواهيد حل کنيد توجه داشته باشيد که آيا اين مشکل براي مردم از اهميت ويژه‌اي برخوردار است که بخواهند از برنامه شما استفاده کنند!؟ و اگر اين مشکل همگاني است، براي حل آن بايد به دنبال بهترين راه حل باشيد.

هيچ فايده‌اي در ساخت برنامه‌اي نيست که هزاران کار را انجام دهد و بعد از گذشت ۲ سال مشخص شود که جواب‌گوي نياز هيچ کس نيست. شما به عنوان توسعه‌دهنده بايد مهم‌ترين مشخصه اين برنامه را انتخاب کنيد و بتوانيد آن را مطابق نياز مردم تغيير دهيد.

 

۴. درک بهتري از تکنولوژي

در عصر حاضر که تکنولوژي در حال بلعيدن همه چيز است، درک بهتر از آن مزيت بزرگي محسوب مي‌شود. دانستن تکنولوژي (به طور مثال استفاده‌ي کاربردي از تلفن‌هاي هوشمند و برنامه‌ها) سبب عوض شدن نگرش انسان به اين دنيا مي‌شود. کد‌نويسي نه تنها به شما طريقه‌ي ساخت يک برنامه را شرح مي‌دهد، بلکه شما را از سرعت بالاي توسعه تکنولوژي آگاه مي‌سازد و به شما مي‌آموزد چرا يک برنامه ساخته شده است؟ چرا سازندگان، اين برنامه را ساخته‌اند و چرا ديگران اين موقعيت را براي ساخت اين برنامه درک نکرده‌اند؟ پيتر در اين باره مي‌گويد:

وقتي که علم کد‌نويسي را فرا مي‌گيريد، ديد جديدي به دنيا خواهيد داشت. زماني که مي‌فهميد چه کار‌هايي را مي‌توان با برنامه‌نويسي انجام داد، درک بهتري از تکنولوژي که در تمام زندگي شما تأثير مي‌گذارد، خواهيد داشت. بعد از آن مي‌دانيد که وقتي وارد صفحه‌ي فيسبوک مي‌شويد، چه چيزي‌هايي در پشت پرده اتفاق مي‌افتد.

 

۵. توانايي در گفتار تخصصي

يادگيري يک زبان برنامه‌نويسي (فرقي نمي‌کند چه زباني باشد، خواه به سادگي HTML يا به سختي ++C) برقراري ارتباط شما را با توسعه‌دهنده‌ها آسان‌تر مي‌کند. همچنين يادگيري برنامه‌نويسي به درک و حل الگوريتم‌هاي پيچيده، ارتباط و انتقال مفاهيم پايه و اساسي کمک شاياني مي‌کند. اهميت اين موضوع را پيتر اين‌گونه بيان مي‌کند:

اگر مديران اجرايي بتوانند ايده‌هاي خود را به صورتي به تيم توسعه‌دهنده انتقال دهند که در حد و سطح دانايي (به زبان خودشان، زبان برنامه‌نويسي) آن‌ها باشد، توسعه‌‌دهندگان بهتر و سريع‌تر خواسته‌هاي مديران را درک‌ مي‌کنند. همچنين مديران با اطلاعات و زبان تخصصي آشنا مي‌شوندو توسعه‌دهندگان هم بهتر مي‌توانند به مديران مراحل ساخت، طراحي و پيکره‌ي برنامه را به زبان تخصصي شرح دهند.

در دنيايي که تکنولوژي حرف اول را مي‌زند، دانستن زبان برنامه‌نويسي از اهميت بالايي برخوردار است. در حال حاضر تکنولوژي در تمام شاخه‌‌ها (چه هنر، صنعت، پزشکي، کسب‌وکار و غيره) وارد شده است؛ به همين جهت دانستن زبان‌ برنامه‌نويسي به همه توصيه مي‌شود. استيو جابز هم اين گونه اهميت برنامه نويسي را بيان مي‌کرد:

تمام مردم بايد برنامه‌نويسي ياد بگيرند؛ چون برنامه‌نويسي به شما ياد مي‌دهد که چگونه فکر کنيد.

بالا