شما اینجا هستید: bornapardazan.irآموزشموبایلهر آنچه بايد در مورد پردازشگر گوشي هوشمند بدانيد

هر آنچه بايد در مورد پردازشگر گوشي هوشمند بدانيد

هر يک از پردازشگر‌ها چه ويژگي‌هايي دارند و داستان آن‌ها از چه قرار است؟ همراه گروه فضاي مجازي باشگاه خبرنگاران باشيد تا پاسخ اين سوالات را بدانيد.

به گزارش سرويس فضاي مجازي باشگاه خبرنگاران؛ تب داشتن يک گوشي هوشمند آنچنان فراوان شده که گويي بدون داشتن آن زندگي امکان پذير نيست. در اين بين اکثر خريداران به دنبال گوشي قدرتمند و سريع هستند که اين يکي از خصوصيات پردازشگر گوشي است. اکنون در بازار تکنولوژي گوشي‌هاي هوشمند ‌روندي به راه افتاده ‌که تمرکز سازندگان روي پردازشگر‌ها معطوف شده است. مطلبي که در قسمت پايين آمده تا حدي مي تواند اطلاعات شما را راجع به پردازشگرها بيشتر کند:

 

معرفي کوتاه System on A Chip يا SoC

وقتي از پردازشگر موبايل سخن مي‌گوييم، قبل از هر چيز بايد دقيقا مشخص کنيم ‌منظور ما از پردازشگر چيست. در مورد PC و لپ‌تاپ لفظ پردازشگر اشاره به CPU دارد؛ يعني مغز متفکر رايانه. اما در موبايل لفظ پردازشگر اشاره به System on A Chip يا همان SoC دارد.

‌يک SoC يک چيپ به‌‌ همان اندازه تقريبي CPU است که بيشتر لوازم عملکرد يک دستگاه مانند گوشي هوشمند را فراهم مي‌کند. اين عملکرد شامل کار CPU و GPU مي‌شود؛ يعني واحد پردازشگر گرافيکي که معادل کارت گرافيک در PC و لپ‌تاپ است. همچنين SoC شامل کار سنسور‌ها و راديو‌هايي مانند WiFi و Bluetooth و GPS و حتي ارتباط داده‌هاي سيم کارت نيز مي‌شود.

اين SoC از سويي تعيين کننده ساير امکاناتي که گوشي هوشمند مي‌تواند داشته باشد نيز هست؛ براي نمونه، تعيين پشتيباني گوشي از وضوح تصاوير توليدي به وسيله دوربين گوشي هوشمند و همچنين اينکه آيا قادر به فيلم‌برداري يا پخش با وضوح ۴K مي‌باشد يا خير؟ نقطه قوت SoC را بايد در اندازه کوچک، مصرف کمتر انرژي و گرمايش کمتر آن دانست. پردازنده Apple A8، QUALCOMM Snapdragon 810 و سامسونگ ‌Exynos همگي SoC هستند.

آشنايي با ويژگي‌هاي يک پردازنده

پرسش اينجاست که چگونه بايد ويژگي‌هاي پردازنده يک دستگاه مانند گوشي هوشمند را شناخت؟

Apple A8

Dual-core 1.4GHz Cyclone, 64-bit,ARM v8-based

PowerVR GX6450

اولين چيزي که اين اطلاعات به ما مي‌گويد، اينکه پردازشگر يک Apple A۸ است که ساخت خود شرکت اپل است. اين پردازشگر Dual Core بوده که به معني وجود دو واحد پردازنده است‌ و در ۱.‌۴ گيگاهرتز کلاک شده. Cyclone نام CPU شرکت اپل است. اين پردازشگر همچنين از نوع ۶۴ بيتي بوده و بر مبناي معماري يا Architecture از نوع ARM v۸ است. پردازنده گرافيکي نيز همان گونه که مشخص شده PowerVR GX۶۴۵۰ توليد شرکت Imagination است. حال بگذاريد کمي بيشتر با اينها آشنا شويم.

معماري يا Architecture پردازشگر چيست؟

در مثال بالا ديديم که معماري پردازشگر بر مبناي ARM است. معماري‌ مجموعه‌اي از دستورالعمل‌هايي است که پردازشگر بر اساس آن‌ها کار مي‌کند. معماري ARM اکنون در اغلب پردازشگر‌هاي موبايل موجود در بازار استفاده مي‌شود و اکنون براي مدت زمان زيادي است که ARM تسلط دارد. دليل اصلي اين امر، مصرف کمتر انرژي CPU در اين معماري است. شرکت اينتل تلاش زيادي کرد که با مدل‌هاي x۸۶ خود در بازار موبايل، راهي باز کند، ولي چندان موفق نبود. تنها چيزي که لازم است مشتريان در خصوص ARM بدانند، اينکه معمولا و تقريبا هميشه نسخه آخر اين معماري، سريع‌تر و کم مصرف‌تر است.

هسته‌ها در برابر سرعت کلاک

يکي از نکاتي که مشتريان بايد به آن توجه کنند، موضوع هسته‌ها و سرعت کلاک است. براي بسياري از مشتريان عدد بزرگ‌تر در اين‌ها به معني بهتر بودن است؛ اما موضوع به همين سادگي نيست. سرعت کلاک که با مقياس گيگاهرتز (GHz) سنجيده مي‌شود، سرعتي است که CPU با آن قادر به پردازش دستورالعمل‌هاست. اگر ساير موارد يکسان باشد، يک CPU با سرعت ۲.‌۱ گيگاهرتز سريع‌تر از يک نمونه ۲.‌۰ گيگاهرتز است، ولي معمولا ساير چيز‌ها يکسان نيست.

ممکن است، يک پردازشگر مدل جديد سريع‌تر از مدل قبلي خود باشد حتي اگر سرعت پردازش آن پايين‌تر باشد. همچنين معماري متفاوت مي‌تواند سرعت متفاوتي را در عمل فراهم کند و حتي موضوع تعداد هسته‌ها نيز مطرح است.

در واقع يک هسته يک واحد پردازشگر از CPU است. هر هسته‌ جداگانه و مستقل قادر به رسيدگي به Task‌هاست و ‌مي‌تواند براي رسيدگي به Task‌هاي سنگين به کمک هسته‌هاي ديگر برود. در حالت معمولي، يک پردازشگر چند هسته‌اي تمامي کار سيستم عامل و نرم‌افزار‌ها را در بين هسته‌هاي مختلف تقسيم مي‌کند بدون آنکه به سرعت نهايي کلاک خود برسد. نتيجه اين امر يک دستگاه چابک و پاسخگوست که از يک Multi Tasking بهتر، مصرف انرژي کمتر و گرمايش کمتر برخوردار است.

اما باز هم اين به آن معنا نيست که پردازشگر هشت هسته‌اي سامسونگ Exynos به شکل يقيني، دو برابر بهتر از يک Snapdragon چهار هسته‌اي است؛ فاکتورهاي تکنيکي زيادي به غير از سرعت کلاک. هسته‌ها در اين ميان بر سرعت و عملکرد يک پردازشگر تاثير گذاراند.

از سويي نرم‌افزاري که شما با آن کار مي‌کنيد بايد به گونه‌اي طراحي شده باشد که از پردازش بر روي چند هسته پشتيباني کند که هنوز تعداد نرم افزارهايي که از هشت هسته پشتيباني کنند بسيار اندک است. به همين دليل ‌گاهي تست بنچمارک از يک دستگاه دو هسته‌اي، بسيار قوي‌تر از‌‌ همان تست بر روي يک دستگاه چهار يا هشت هسته‌اي است. در ‌‌نهايت گاهي اعداد بزرگ‌تر ‌روي پردازشگر به معني سرعت بهتر است، ولي نه هميشه.

پردازشگر ۳۲ و ۶۴ بيتي

نکته ديگر انتخاب بين نمونه پردازشگر ۳۲ يا ۶۴ بيتي است. اولين گوشي هوشمند مجهز به پردازشگر ۶۴ بيتي، آيفون ۵S بود. اندرويد به دو دليل در اين حوزه عقب ماند؛ يکي به دليل فقدان پردازشگر ۶۴ بيتي ـ اپل خود سازنده پردازشگر آيفون است ـ و دوم به دليل مهيا نبودن شرايط استفاده از اين نمونه پردازشگر در اندرويد تا نسخه فعلي يعني Lollipop.

پردازشگر ۶۴ بيتي به اين دليل که سريع‌تر است، مهم نيست. بلکه بيشتر به اين دليل اهميت دارد که توانايي‌هاي بيشتري را در اختيار دستگاه مي‌گذارد. معمولا افراد تنها به اين بسنده مي‌کنند که پردازشگر ۶۴ بيتي به شما امکان مي‌دهد که از بيش از ۴ گيگابايت رم استفاده کنيد. اما هرچند اين موضوع صحيح است اما قبل از آن چند نکته ديگر اهميت دارد.

معمولا پردازشگر ۶۴ بيتي در رده پردازشگر دسکتاپ طبقه‌بندي مي‌شود و کليد قضيه دقيقا همين جاست. اکنون عصر پردازشگر‌هاي ۶۴ بيتي، مرزهاي بين دسکتاپ، تبلت و موبايل را محو مي‌کند. قدرت اصلي پردازشگر ۶۴ بيتي موبايل از اين واقعيت ناشي شده که پردازشگر ARM V۸ که اتفاقا ۶۴ بيتي نيز هست، بسيار سريع‌تر از مدل V۷ است که ۳۲ بيتي است.

 نقش GPU در اين ميان چيست؟

معمولا در ويژگي‌هاي يک دستگاه GPU چندان اهميتي ندارد، زيرا معمولا همراه با SoC است؛ بنابراين، اگر يک سازنده موبايل از پردازشگر Snapdragon ۸۰۵ استفاده کند پردازنده گرافيکي Adreno ۴۲۰ بخشي از اين پردازشگر است. از آنجا‌ که GPU تأثير مستقيم بر ويژگي‌هاي گرافيکي دارد، در نتيجه بر سرعت تبلت يا گوشي که در واسط کاربري سيستم عامل از المان‌هاي گرافيکي استفاده مي‌کند، تأثير دارد؛ اما اکنون شاهد حضور دستگاه‌هاي ارزان قيمت هستيم که از عملکرد گرافيکي مشابه با نمونه‌هاي گران‌تر خود برخوردارند. اين موضوع نيز تا حد زيادي بستگي به پردازشگر و معماري آن دارد.

با توجه به مطالب بالا دانسته هاي شما راجع به گوشي هوشمندتان بالاتر رفته و يا شما را در انتخاب گوشي هوشيارتر مي کند.

بالا