شما اینجا هستید: bornapardazan.irآموزشموبایلآيا پردازنده‌هاي ۸ هسته‌اي موبايل از پردازنده‌هاي ۴ هسته‌اي قوي‌تر هستند؟

آيا پردازنده‌هاي ۸ هسته‌اي موبايل از پردازنده‌هاي ۴ هسته‌اي قوي‌تر هستند؟

امروزه خريد يک تلفن هوشمند جديد اندرويدي ممکن است کمي سخت باشد، چرا که توليدکنندگان اين گوشي‌ها بسيار زياد شده‌اند و هر کدام به نوعي با به کار بردن امکانات و ويژگي‌هاي گوناگون در محصولات خود، دامنه انتخاب وسيعي را براي مشتريان فراهم کرده‌اند.

شايد شما هم از آن دسته افرادي هستيد که فکر مي‌کنيد خريد يک گوشي که پردازنده‌اي ۸ هسته‌اي دارد، از يک گوشي با پردازنده ۴ هسته‌اي بهتر است زيرا گمان مي‌کنيد که تعداد هسته‌هاي بيشتر، باعث برتري خواهد شد. واقعيت اما اين گونه نيست و اين تفکر نمي‌تواند هميشه درست باشد.

تکنولوژي بسيار پيچيده است. کاري که بازاريابان انجام مي‌دهند اين است که تصميم گيري را براي خريداران آسان نمايند، اما اغلب اين افراد آن‌گونه که بايد صادق نيستند. «بيشتر، بهتر است» عبارتي آشناست که براي بازاريابي بسيار مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اما همان‌طور که مگاپيکسل بيشتر در دوربين‌ها به معناي تصاوير با کيفيت‌تر نيست، تعداد هسته‌هاي بيشتر در پردازنده نيز دليلي بر برتري آن نخواهد بود.

در ادامه با ما همراه باشيد تا اين موضوع را به صورت مفصل مورد بررسي قرار دهيم.

 

هسته‌هاي بيشتر به معناي پردازنده بهتر نيست

اگر هنوز بر اساس عبارات ياد شده، برايتان واضح نشده که چگونه چنين چيزي ممکن است، پس بگذاريد کمي بيشتر اين قضيه را روشن کنيم. عملکرد پردازنده دستگاه شما با افزايش تعداد هسته‌ها بهبود نخواهد يافت. عوامل زياد ديگري نيز وجود دارند که بر اين عملکرد تاثير مي‌گذارند. اگر مي‌خواهيد بدانيد که هر هسته پردازشي چگونه کار مي‌کند، به اين مطلب سري بزنيد. اما مهم است بدانيد که هر هسته فقط بخش کوچکي از عملکرد کلي پردازنده را به عهده دارد.

هر هسته يک واحد پردازشي است (PU يا CPU)، اما واحدهاي بيشتر فقط در صورتي باعث افزايش عملکرد و کارايي خواهند شد که پردازنده و نرم‌افزار به روشي طراحي شده و با هم هماهنگ باشند که از تمام مزيت‌هاي اين واحدهاي پردازشي اضافه، بهره گرفته شود. به اين روش کمي فکر کنيد: اگر شما در حال پختن ۸ چيز مختلف در يک بشقاب در آشپزخانه باشيد، نياز خواهيد داشت تا بتوانيد تمام آن‌ها را مديريت نماييد و به اين صورت بيشترين اثربخشي را شاهد خواهيد بود.

چندين عامل مختلف ديگر نيز وجود دارند که بر کارايي و اثر بخشي هشت هسته پردازشي ياد شده تاثير دارند. برخي از اين عوامل، فرکانس کاري واحدهاي پردازشي، بهينه بودن نرم‌افزار براي بهره گرفتن از ظرفيت تمامي هسته‌ها و نوع معماري بکار رفته در طراحي و ساخت چيپ هستند.

مهمترين عامل عدم کارايي کامل در پردازنده‌ها، نرم افزار است. براي مثال بازي‌هاي موبايلي اغلب به نحوي بهينه شده‌اند که از چندين هسته استفاده نمايند و همين عامل باعث مي‌شود تا عملکرد نهايي بهتري را ارايه دهند. در هر حال، اين قضيه در مورد همه بازي‌ها وجود ندارد، اما مهم اين است که در اکثر اپليکيشن‌ها چنين قابليتي وجود ندارد. در حقيقت، بيشتر اپليکيشن‌ها به نحوي طراحي شده‌اند که فقط قادر به استفاده از يک يا دو هسته پردازشي‌اند. با اين‌حال، پردازنده‌ها اغلب تمامي هسته‌هاي پردازشي و ساير المان‌هاي خود را فعال نگه‌ مي‌دارند که همين مورد باعث مصرف بيشتر باتري دستگاه هم خواهد شد.

 

معماري پردازنده‌ها؛ ARM در برابر Intel

هر پردازنده اغلب بايد شبيه به يک مربع کوچک باشد، اما همين چيپ‌هاي کوچک شامل مدارهاي پيچيده زيادي هستند. هر پردازنده بخش‌هاي مختلفي دارد که از اين قسمت‌ها مي‌توان به هسته‌هاي پردازشي، حافظه کش، گيت‌هاي منطقي و … اشاره نمود. البته نيازي نيست که بدانيد هر يک از اين بخش‌ها کارش چيست، اما اگر علاقه‌مند به دانستن در اين باره هستيد، مي‌توانيد اطلاعات بيشتري را در مورد جزئيات طراحي پردازنده‌ها در اين وب‌سايت مشاهده کنيد. چيزي که بايد بدانيد اما، اين مورد است: نوع طراحي پردازنده‌ها، تاثير بسيار زيادي بر عملکرد آن‌ها دارد.

با تعريف اينکه گيت‌هاي منطقي چگونه کار کنند، و تنظيم مدارها بين حافظه و هسته‌ها و با چند کار مشابه ديگر، يک پردازنده دو هسته‌اي قادر است بهتر از يک پردازنده ۴ هسته‌اي کارايي داشته باشد و يک پردازنده ۴ هسته‌اي نيز به همين شکل از پردازنده‌اي با ۸ هسته، مي‌تواند عملکرد بهتري را نشان دهد.

چندين توليدکننده چيپ براي گوشي‌هاي هوشمند اندرويدي وجود دارند، اما فقط دو نوع معماري براي ساخت اين پردازنده‌ها به‌کار مي‌رود که ARM و Intel هستند. اين دو شرکت روش‌هاي خاص خود را براي اينکه پردازنده چگونه بايد کار کند و چگونه مي‌تواند کارايي بالاتري داشته باشد، دارند. بسياري از توليدکنندگان چيپست‌ها مانند کوالکام، سامسونگ، انويديا و مدياتک از تکنولوژي‌هاي شرکت ARM استفاده مي‌کنند. اينتل نيز از روش خاص خود به منظر توليد پردازنده‌هايش بهره مي‌گيرد.

همچنين ARM در بخش چيپست‌هاي مخصوص موبايل رهبري مي‌کند و با شرکت‌هاي توليد‌کننده زيادي همکاري دارد. اينتل در اين بازار با فاصله زيادي در رده دوم قرار دارد. اگر شما يک تلفن هوشمند بخريد، قادر به بررسي پردازند‌ه‌هايي هستيد که بر اساس معماري ARM کار مي‌کنند. اگر بخواهيم در مورد اينکه يک پردازنده ARM چگونه کار مي‌کند به طور کامل توضيح دهيم، وقت و حوصله زيادي را مي‌طلبد که البته دانستن همه آن‌ها چندان هم بکارتان نخواهد آمد، اما در ادامه به مهمترين نکاتي که در اين باره بايد بدانيد، اشاره مي‌کنيم.

شرکت ARM پايه گذار ايده‌لوژي big.LITTLE براي هسته‌هاي پردازشي بوده که در چيپ‌هايي که دو دسته چهارتايي از هسته‌هاي پردازشي دارند، مورد استفاده قرار مي‌گيرد. چهار هسته در اين گونه پردازنده‌ها براي اعمال سنگين پردازشي مورد استفاده قرار مي‌گيرند و چهارتاي ديگر نيز بر روي فرکانس کاري کمتري تنظيم شده و براي اعمال سبک در نظر گرفته شده‌اند که همين عامل دماي باتري را کمتر کرده و مصرف آن را نيز بسيار بهبود مي‌بخشد. اين دو مجموعه معمولا به طور مستقل کار مي‌کنند، مگر در موارد بسيار خاص.

بيشتر تلفن‌هاي هوشمند اندرويدي چيپ‌هايي بر اساس معماري ARM دارند که توسط شرکت‌هايي نظير کوالکام، سامسونگ، مدياتک، انويديا و چند شرکت ديگر ساخته شده‌اند.

اينتل به تازگي ر حال گسترش فعاليت‌هايش در بخش تکنولوژي‌هاي مرتبط با پردازنده‌هاي موبايلي است تا بتواند جايگزيني براي پردازنده‌هايي که بر اساس معماري ARM کار مي‌کنند را توليد نمايد. در کل، شما نمي‌توانيد موبايل‌هاي هوشمند چنداني را بيابيد که از چيپست‌هاي ساخت اينتل بهره برده‌ باشند، اما توليدکنندگاني مانند ايسوس و لنوو که مدت‌هاست در بخش رايانه‌هاي روميزي با اينتل همکاري دارند، حالا چيپست‌هاي بکار رفته در گوشي‌هاي هوشمند اندرويدي ساخت خود را نيز به سمت استفاده از محصولات اين شرکت پيش برده‌اند.

اينتل در حال حاضر فقط پردازنده‌هايي را مي‌سازد که از ۴ هسته پردازشي بهره مي‌برند و اساسا مخالف شيوه ‌ARM در بکار بردن دو دسته ۴ هسته‌اي در چيپست‌‌ها است.

اگر بخواهيم از نظر پردازنده‌هايي که اينتل براي لپ‌تاپ‌ها مي‌سازد به اين قضيه نگاه کنيم، اوضاع کمي پيچيده‌تر مي‌شود. سري جديد چيپ‌هاي Core M اين شرکت، پردازنده‌هايي بسيار قدرتمند هستند، اما اينتل علاقه‌اي به استفاده از آن‌ها در گوشي‌هاي همراه ندارد.

 

بنابراين ۸ هسته‌اي بودن به چه معناست و چرا اهميتي ندارد؟

اکتا در لغت به معني عدد ۸ است بنابراين وقتي سخن از فناوري big.LITTLE و Dual Quad-Core در پردازنده‌ها به ميان مي‌آيد، از نظر فني يعني پردازنده‌هايي که داراي ۸ هسته هستند. در هر صورت، اين گفته براي مشخص شدن اين موضوع نيست که چنين چيپ‌هايي چقدر مورد بازاريابي قرار گرفته‌اند و اين نکته مهم را بايد بدانيد که امکان استفاده همزمان از هر ۸ هسته پردازشي وجود ندارد.

اين دقيقا دليلي است بر تبليغات برخي از شرکت‌ها که عبارت True octa-cores به معني ۸ هسته واقعي را بکار مي‌برند. اين گفته يعني مي‌توان از هر ۸ هسته به طور همزمان بهره گرفت.

در هر حال، مسئله جالب اينجاست که تا به اين لحظه هنوز هيچ اپليکيشني ساخته نشده که بتواند بر اساس نوع کدنويسي‌اش از تمام ظرفيت اين‌گونه پردازنده‌ها استفاده کند و نهايت قدرت آن‌ها را بکار ببندد. اين نکته مهم را بياد داشته باشيد که اساسا بيشتر اپليکيشن‌ها اصلا نيازي به چنين کاري هم ندارند. در حقيقت هم اکنون حتي جديدترين بازي‌هاي با کيفيت اندرويدي نيز بر روي پردازنده‌هاي ۴ هسته‌اي به‌خوبي اجرا مي‌شوند و در کل نيازي به هشت هسته پردازشي ندارند. البته باز هم بايد اين مورد را در نظر داشته باشيد که براي اجراي بهتر بازي‌ها فقط پردازنده اصلي مهم نيست و پردازنده مخصوص گرافيکي بکار رفته در گوشي‌هاي هوشمند نيز نقش مهمي در اين زمينه ايفا مي‌کند.

آيا از نظر فني، پردازنده‌هايي که واقعا از هر ۸ هسته آن‌ها مي‌توان به طور همزمان بهره گرفت، سريع‌تر از چيپ‌هاي ۴ هسته‌اي هستند؟ پاسخ اين سوال مثبت است. اما اگر انجام کارهاي مختلف به ۴ هسته بيشتر احتياج نداشته باشند، حتي در صورت داشتن پردازنده هشت هسته‌اي، باز هم سرعت بيشتري را نسبت به نمونه‌هاي ۴ هسته‌اي نخواهيد ديد.

 

تمامي ۸ هسته‌اي‌ها و ۴ هسته‌اي‌ها با هم برابر نيستند

جدا از تعداد هسته‌ها، هر هسته مي‌تواند نوع متفاوتي داشته باشد. همين موضوع، بهترين توضيح براي پردازنده‌هاي سري Cortex-A شرکت ARM است که امروزه بيشترين کاربرد را در سري‌هاي مختلف دارند. سري Cortex-A پردازنده‌هاي هم خانواده خود را از قدرتمند‌ترين به سمت ضعيف‌ترين دنبال مي‌کنند: A72, A57, A53, A17, A15, A9, A7, A5 در اين سري از سمت راست به سمت چپ قدرت پردازنده‌ها بيشتر مي‌شود.

پردازنده MT6592 از شرکت مدياتک که در سال ۲۰۱۳ معرفي شد، يکي از چيپست‌هاي محبوب و پرکاربرد ۸ هسته‌اي در چندين گوشي هوشمند اندرويدي اقتصادي است. اين پردازنده مجهز به هشت هسته سري Cortex A7 شرکت ARM است که مي‌توانند به طور همزمان فعال شوند و فرکانس کاري آن‌ها نيز بين 1.7 تا 2 گيگاهرتز تنظيم شود.

اما پردازنده Tegra 4 از انويديا نيز که تقريبا هم‌زمان با چيپ مدياتک و در سال ۲۰۱۳ معرفي شد، داراي ۴ هسته پردازشي است که بر اساس سري A15 شرکت ARM کار مي‌کنند. در هر حال، از آنجا که هسته‌هاي اين چيپست کيفيت بالاتري دارند، Tegra 4 نسبت به MT6592 به طور قابل توجهي کارايي بهتري داشته و در بنچمارک‌ها نيز امتياز بالاتري را از آن خود نموده است.

اينجاست که به نکته اصلي اين مطلب مي‌رسيم و شما ديديد که يک پردازنده ۴ هسته‌اي از نمونه‌اي ۸ هسته‌اي بهتر بود. مثال‌هاي بسيار ديگري نيز در اين زمينه وجود دارند که در دنياي موبايل‌هاي امروزي به‌راحتي مي‌توان آن‌ها را مشاهده کرد.

 

چه چيزي در خريد پردازنده مناسب مهم است؟

نوع معماري پردازنده‌ها يک موضوع پيچيده است. فاکتورهاي ديگري وجود دارند که مي‌توان با در نظر گرفتن آن‌ها يک پرازنده خوب را براي گوشي خود انتخاب کنيد که يکي از آن‌ها فرآيند توليد است. اين را هم به‌ياد داشته باشيد که يک پردازنده همان کارايي را که هنگام قرار گيري در يک دستگاه واقعي دارد، نمي‌تواند به تنهايي داشته باشد.

بنابراين بزرگ‌ترين عاملي که بايد بدان توجه داشته باشيد، اين است که به عباراتي مانند چهار هسته يا هشت هسته براي انتخاب بهترين پردازنده توجه نکنيد. به‌جاي اين‌کار، عملکرد کلي دستگاه موضوعي مهم‌تر قلمداد مي‌شود. پيش از خريد يک گوشي هوشمند، به بررسي‌هاي تخصصي آنلاين فراواني که امروزه در مورد آن‌ها به زبان‌هاي مختلف و در سايت‌هاي مختلف (مثل بخش آزمايشگاه همين آي‌تي‌رسان خودمان!) وجود دارد، توجه داشته باشيد. همچنين مي‌توان از افراد با تجربه در اين زمينه کمک گرفت تا نسبت به عملکرد دستگاه‌هايي که قصد خريدشان را داريد برايتان اظهار نظر منصفانه کند.

 

بازاريابي چگونه شما را فريب مي‌دهد

۸ هسته‌اي در مقابل ۴ هسته‌اي! اين نمونه‌اي از چندين عبارت مشابهي‌ است که امروزه شرکت‌هاي مختلف براي بازاريابي بيشتر محصولات توليدي خود بکار مي‌برند و آنچان در اين امر خوب عمل مي‌کنند که مشترياني مانند ما و شما به‌راحتي امکان دارد، فريب بخوريم. استفاده از اعداد نيز يکي از آسان‌ترين و البته تاثيرگذارترين روش‌ها براي فريب دادن مشتريان در بازاريابي است، چراکه در دنياي واقعي بيشتر با اين حقيقت مواجه مي‌شويم که هر چه بيشتر، بهتر!

بالا