شما اینجا هستید: bornapardazan.irآموزشعلت هزينه بالا و اينترنت بي کيفيت چيست؟

علت هزينه بالا و اينترنت بي کيفيت چيست؟

هزينه استفاده کاربران از اينترنت بسيار بالا و حتي بالغ بر ۱۰ برابر هزينه واقعي است و علت اين تحميل هزينه بالا و اينترنت بي کيفيت عدم راه اندازي شبکه ملي اطلاعات است.
سرعت و کيفيت نامناسب علي رغم هزينه بالاي استفاده از اينترنت در کشور، به يکي از موضوعات روز تبديل شده است. تا حدي که سال گذشته نيز رئيس جمهور به عناوين مختلف لب به شکوه و شکايت از اينترنت کشور گشود و تصريح کرد: «اگر بخواهيم مقاله‌اي دانلود کنيم، بايد ساعت‌ها بنشينيم و گاهي آدم پاي اينترنت خوابش مي‌برد!»

اگرچه صحبت در مورد ضرورت هاي تقويت زيرساخت ها و فرصت تلقي کردن فضاي مجازي از ناحيه دولتي ها بسيار شنيده شد ولي بي گمان در اين خصوص مثال “دوصد گفته چون نيم کردار نيست” مصداق مي يابد. علي رغم وعده و وعيدهاي بسيار و تبليغات پرسروصدا هنوز هم اختلالات گاه‌بي‌گاه، کيفيت و سرعت پايين اينترنت جان کاربران را به لبشان مي‌رساند و به گفته صاحب نظران، همچنان اينترنت بي کيفيت و در عين حال گران، درآمدهاي ميلياردي را به وسيله دست بردن به جيب کاربران براي مخابرات به ارمغان آورده است.
آخرين آمارهاي جهاني ارائه شده از رتبه ۱۴۷ ايران در ميان ۲۰۰ کشور از حيث سرعت دانلود اينترنت پهن‌باند و جايگاه ۹۸ از ميان ۱۱۴ کشور جهان از نظر سرعت دانلود اينترنت موبايل حکايت دارد؛ در اين بررسي ها سرعت دانلود در ايران پايين تر از متوسط جهاني و حتي پايين‌تر از عراق و بوتان اعلام شده و رتبه ۱۲۸ ايران در سرعت آپلود حتي پايين تر از هندوراس و اکوادور است!
اگرچه متخصصين چاره رهايي از اينترنتِ گرانِ نفتي را راه اندازي شبکه ملي اطلاعات مي دانند ولي رويه ي بي برنامه ي وزارت ارتباطات در اين خصوص تا جايي پيش رفت که نمايندگان مردم در مجلس اعتراضشان نسبت به عملکرد واعظي را با کارت زرد نشان دادند.
نصراله پژمانفر، عضو کميسيون فرهنگي مجلس، در صحن علني در خصوص دلايل درخواست سوال از وزير ارتباطات تصريح کرد: هزينه استفاده کاربران از اينترنت بسيار بالا و حتي بالغ بر ۱۰ برابر هزينه واقعي است و علت اين تحميل هزينه بالا و اينترنت بي کيفيت را عدم راه اندازي شبکه ملي اطلاعات دانست.
وي همچنين ضمن اشاره به سرعت پايين دانلود، افزايش سرعت دسترسي کاربران به اينترنت در صورت اجراي شبکه ملي اطلاعات را ۱۰ برابر خواند و با طرح اين سؤال که چرا نمايندگان مجلس را متهم به مخالفت با استفاده از اينترنت مي‌کنند، تصريح کرد: ما با بي‌برنامگي وزارت ارتباطات و با ضعف شما که موجب متهم شدن ديگران مي‌شود مخالفيم؛ چرا هزينه کاربران بايد اين مقدار بالا باشد؛ شما بين ۸ تا ۱۰ برابر، بيشتر از مردم پول مي‌گيريد.
کارشناسان علاوه بر خلاصي کاربران از دست گراني و همچنين سروکله زدن با سرعت پايين اينترنت، توليد ۱۵۰ هزار شغل را يکي ديگر از نتايج ايجاد شبکه ملي اطلاعات مي دانند. با اين حال اما همچنان شبکه ملي اطلاعات، ضرورتي به فراموشي سپرده شده در وزارت ارتباطات است که گويي کسب درآمدهاي ميلياردي از عدم ايجادش، چنان به مذاق وزارتخانه خوش آمده که ترجيح مي دهند براي شنيدن نياز مردم، پنبه ها را از گوش هايشان بيرون نياورند و همچنان با تبليغات پرسروصداي “افزايش پهناي باند”، به مغالطه بپردازند. حال آنکه متخصصين، پهناي باند را نيز مانند قطر لوله مي دانند؛ اگر شما مي‌بينيد فشار آب خانه تان کم است، الزاماً لوله آب خانه تان که تنگ نشده است!!

بالا